Viestintä
Viranomaisviestintä siirtyy tiistaista lähtien Suomi.fi -palveluun – mikäli ei tee mitään, kirjeet tulevat jatkossakin paperisena

Vi­ran­omais­vies­tin­tä siirtyy tiis­tais­ta lähtien Suo­mi.fi -pal­ve­luun – ­mi­kä­li ei tee mitään, kirjeet tulevat jat­kos­sa­kin pa­pe­ri­se­na

13.04.2026 12:59
Tutkimusta voi viihteellistää pöytälaatikon sijaan
Kolumni

Tut­ki­mus­ta voi viih­teel­lis­tää pöy­tä­laa­ti­kon sijaan

04.03.2026 07:00
Tilaajille
Yle: ministeri Kaisa Juuso on halunnut rajoittaa alaisiltaan haastattelujen antamista medialle

Yle: mi­nis­te­ri Kaisa Juuso on ha­lun­nut ra­joit­taa alai­sil­taan haas­tat­te­lu­jen an­ta­mis­ta me­dial­le

11.10.2025 10:02 60
Polar Press Clubin hyvän tiedottajan porokello myönnettiin tänä vuonna Lapin käräjäoikeudelle

Polar Press Clubin hyvän tie­dot­ta­jan po­ro­kel­lo myön­net­tiin tänä vuonna Lapin kä­rä­jä­oi­keu­del­le

14.08.2025 19:50
Tilaajille
Kemi uudisti brändinsä – Perämeren puhuri valjastettiin voimaksi

Kemi uudisti brän­din­sä – Pe­rä­me­ren puhuri val­jas­tet­tiin voi­mak­si

26.06.2025 08:30 1
Tilaajille
Ympäristövaikuttaja Riikka Karppinen markkinoi uudessa työssään kaivoskuntaa – kokemus auttaa erottamaan henkilökohtaisen ja työroolin

Ym­pä­ris­tö­vai­kut­ta­ja Riikka Karp­pi­nen mark­ki­noi uudessa työs­sään kai­vos­kun­taa – kokemus auttaa erot­ta­maan hen­ki­lö­koh­tai­sen ja työ­roo­lin

26.01.2025 14:05 22
Tilaajille
Posion markkinointi- ja viestintäpäälliköksi valittu Maija Koskinen: ”Posion kuntabrändi on toimiva ja se on kerännyt kehuja”

Posion mark­ki­noin­ti- ja vies­tin­tä­pääl­li­kök­si valittu Maija Kos­ki­nen: ”Posion kun­ta­brän­di on toimiva ja se on ke­rän­nyt kehuja”

17.01.2025 12:36 1
Tilaajille
Katso keskustelu pienyritysten vastuullisuusviestinnästä – yrittäjäesimerkin kertoo muun muassa Juho Uutela
Mainos Lapin Kansa

Katso kes­kus­te­lu pien­yri­tys­ten vas­tuul­li­suus­vies­tin­näs­tä – yrit­tä­jä­esi­mer­kin kertoo muun muassa Juho Uutela

28.11.2024 12:00
Tiedonjulkistamisen valtionpalkintoja jaettiin kahdeksan – joukossa Ilmari Käihkö ja Oskari Onninen

Tie­don­jul­kis­ta­mi­sen val­tion­pal­kin­to­ja jaet­tiin kah­dek­san – jou­kos­sa Ilmari Käihkö ja Oskari Onninen

04.06.2024 11:55 3
Arina lopetti viestintäjohtajan ja markkinointipäällikön tehtävät, hakee nyt uutta viestintä- ja markkinointipäällikköä – mistä on kyse?

Arina lopetti vies­tin­tä­joh­ta­jan ja mark­ki­noin­ti­pääl­li­kön teh­tä­vät, hakee nyt uutta vies­tin­tä- ja mark­ki­noin­ti­pääl­lik­köä – mistä on kyse?

06.05.2024 20:23 2
Tilaajille
Toimittajayhdistys palkitsi Kaisa Ainasojan hyvän tiedottajan poronkellolla

Toi­mit­ta­ja­yh­dis­tys pal­kit­si Kaisa Ai­na­so­jan hyvän tie­dot­ta­jan po­ron­kel­lol­la

29.02.2024 16:30 1
Tilaajille
Lapin yliopisto epäonnistui viestinnässään väitöskirjakohun keskellä – maineen korjaaminen vaatii avoimuutta ja oma-aloitteisuutta.
Pääkirjoitus

Lapin yli­opis­to epä­on­nis­tui vies­tin­näs­sään väi­tös­kir­ja­ko­hun kes­kel­lä – maineen kor­jaa­mi­nen vaatii avoi­muut­ta ja oma-aloit­tei­suut­ta.

10.11.2023 05:00 11
Värikkään viestinnän aikakaudella viranomaiset kokeilevat ilmaisunsa rajoja – Moni innostuu, jos Verohallinto somettaa muutakin kuin lakitekstiä

Vä­rik­kään vies­tin­nän ai­ka­kau­del­la vi­ran­omai­set ko­kei­le­vat il­mai­sun­sa rajoja – Moni in­nos­tuu, jos Ve­ro­hal­lin­to so­met­taa muu­ta­kin kuin la­ki­teks­tiä

19.10.2023 18:30
Tilaajille
"Lääninhallitusta ei saa raunioittaa" – ottiko Rovaniemen kaupunki artikkelillaan kantaa Senaatti-kiinteistöjen suunnitelmiin?

"Lää­nin­hal­li­tus­ta ei saa rau­nioit­taa" – ottiko Ro­va­nie­men kau­pun­ki ar­tik­ke­lil­laan kantaa Se­naat­ti-kiin­teis­tö­jen suun­ni­tel­miin?

23.08.2023 18:00 1
Tilaajille
Puskista ampuminen rapauttaa keskustelukulttuuria
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Pus­kis­ta am­pu­mi­nen ra­paut­taa kes­kus­te­lu­kult­tuu­ria

30.07.2023 06:00
Twitteriä uhkaa uusi sosiaalinen media nimeltään Threads – "Kova haastaja tavallisen käyttäjän näkökulmasta"

Twit­te­riä uhkaa uusi so­siaa­li­nen media ni­mel­tään Threads – "Kova haas­ta­ja ta­val­li­sen käyt­tä­jän nä­kö­kul­mas­ta"

04.07.2023 21:12
Pääministeri Sanna Marinin avaama Hornet-keskustelu on ymmärretty Ukrainassa toisin kuin Suomessa – nolo tilanne olisi ollut vältettävissä
Pääkirjoitus

Pää­mi­nis­te­ri Sanna Marinin avaama Hor­net-kes­kus­te­lu on ym­mär­ret­ty Uk­rai­nas­sa toisin kuin Suo­mes­sa – nolo tilanne olisi ollut väl­tet­tä­vis­sä

23.03.2023 22:13 48
Tiedätkö mistä tietosi tulevat? – uusien teknologioiden myötä ihmisiä voidaan ohjailla aiempaa helpommin uskomaan valheellisia asioita
Kolumni

Tie­dät­kö mistä tietosi tu­le­vat? – uusien tek­no­lo­gioi­den myötä ihmisiä voidaan oh­jail­la aiempaa hel­pom­min us­ko­maan val­heel­li­sia asioita

20.02.2023 06:00 10
Hätäisesti tehty ja peruttu päätös jätti jälkensä päiväkotien viestintään Rovaniemellä – kuinka suuri turvallisuusuhka tieto lasten lelupäivästä voi olla?
Kolumni

Hä­täi­ses­ti tehty ja peruttu päätös jätti jäl­ken­sä päi­vä­ko­tien vies­tin­tään Ro­va­nie­mel­lä – ­kuin­ka suuri tur­val­li­suus­uh­ka tieto lasten le­lu­päi­väs­tä voi olla?

17.01.2023 13:24 4
Tilaajille
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Yk­si­puo­li­nen tieto uhkaa de­mo­kra­tiaa

02.08.2022 05:00 2
Tilaajille