Poronhoitoalueille karanneet koirat tappavat vuosittain noin sata poroa – "Koiran katoaminen on valitettava tilanne kaikille osapuolille"
Hossa-Irni ohitti korvauksissa jopa Käsivarren, jossa on ainakin viisi kertaa enemmän poroja – tilastot kertovat, miten vahingonkorvaukset elättävät osan paliskunnista
Metsähallitus aloittaa uuden luonnonvarasuunnitelman teon – Suunnitelma-alue on saamelaisten kotiseutualuetta ja erityistä poronhoitoaluetta
Kemin-Sompion poroisäntä Mika Kavakka, 45, johtaa ensi vuonna myös Paliskuntain yhdistyksen hallitusta – Tiina Sanila-Aikio, 37, valittiin varapuheenjohtajaksi ensimmäisenä poronaisena
Kesämerkintäaidoissa juoksentelee vähemmän poronvasoja kuin aikoihin, määrä voi romahtaa jopa puoleen tavallisesta – "Odotettavissa on taloudellisia tappioita"
Poronomistajille maksetut petovahingot putoavat nyt vuosi vuodelta – pedot eivät ole silti kadonneet minnekään, sanoo suurimpien korvauksien saaja: "Niitä on meillä kuin Vilkkilässä kissoja"