Presidenttiehdokas Halla-aho tiukentaisi Suomen passilinjaa, mutta yllättää esittämällä kehitysvaroja Somaliaan ja Irakiin – "Suomella omia intressejä"
Politiikan kärjistynyt puhekulttuuri voi palvella yksittäisen poliitikon etua, mutta yhteiskuntaa sillä ei rakenneta – konsensukseen kykenevällä poliitikolla voisi olla taas kysyntää
Analyysi: Rasismikeskustelu ryöpsähti eduskunnassa alulle yllättävän kädenlämpöisenä – mutta kuka muistaa, että alkutahdit soitettiin jo viime talvena?
Hallituksen tiedonanto ohjelmineen ei riitä, ellei perussuomalaiset käännä selkäänsä kaikenlaiselle rasismille – tosin se voi maksaa ääniä tulevissa vaaleissa
Halla-aho tukisi Ukrainaa kaikin keinoin eikä pelkää Trumpin paluuta: "En nyt oikein tiedä, mihin maailmanlopun ennusteet perustuvat toisen kauden osalta"