Yhteistä tietä tulevaisuuteen pitäisi hakea. Siksi on tunnistettava keskeisimmät riskit. Niitä ovat olemassaoloa uhkaavat ongelmat. Niihin ei kuulu kansallinen turvallisuus, koska sen turvaamisesta on yksimielisyys. Väärin kohdistuvat leikkaukset voivat kärjistää kansalaisten eriarvoisuutta.
Suuriin kohtalon kysymyksiin kuuluu huono väestökehitys. Se ei ole vain kansallinen maahanmuuttokysymys. Todellinen ongelma on globaalin oikeudenmukaisuuden puute. On älyllinen oikosulku samaan aikaan torjua maahanmuuttoa ja leikata kehitysapua: olla edistämättä hyvinvointia maissa, joista väestöä pakenee. Tämä on aina ollut perussuomalaisten valinta, nyt myös hallituksen.
Ilmastonmuutos ja luontokato ovat eksistentiaalisia uhkia. Niihinkin perussuomalaisilla on ollut vain negatiivisia vastauksia. Niissäkin hallitus on taipunut sen kelkkaan.
Luonnonvarojen kulutuksessa olemme pahisten joukossa Euroopassa. Intiaan ja Afrikkaan verrattaessa kulutuksemme on 3–6-kertainen henkeä kohden. Jos globaali oikeudenmukaisuus ei merkittävästi edisty ja ilmastonmuutos taitu, ihmiskunta on liemessä ja laajat alueet henkitoreissa. Silloin väestö hakee enenemässä määrin elämää Euroopasta.
Globaalin oikeudenmukaisuuden näkökulman puute korreloi kotimaan politiikkaan. Perussuomalaiset on myös kotoisessa tulonjaossa ajanut hallituksessa eriarvoisuuden kasvattamista: köyhien köyhdyttämistä ja rikkaiden suosimista. Myös työmarkkinapolitiikassa se on asettunut vahvemman puolelle heikentäessään työsuhdeturvaa ja velvoitteita yhteistoimintaan eli työntekijöiden kuulemista työpaikoilla.
E2 Tutkimuksen kyselytutkimuksen mukaan perussuomalaisista yli neljännes on valmis hylkäämään pohjoismaisen hyvinvointimallin ja puolet hyväksyy sen, että osa kansasta tippuu kelkasta. Kokoomuksessakin hyvinvointivaltion kannatus on heikentynyt. Noin kolmasosa kokoomuslaisista hyväksyy sen, että osa kansalaisista tippuu kyydistä. Tämä on näkynyt hallituksen politiikassa.
Valinnoillaan perussuomalaiset osti paikan hallituksessa vastoin lupauksiaan äänestäjille voidakseen kiristää maahanmuuttoa ja jarruttaa ilmasto- ja luontotoimia. Opportunistisempaa toimintaa poliittinen historiamme ei tunne.
Perussuomalaiset ovat niin syvällä ideologisessa suossa, ettei siitä ole tulevaisuuden haasteiden ratkaisijaksi. Kokoomuksella on siihen mahdollisuuksia entisenä sivistyspuolueena.