Vaasan hallinto-oikeus
Valitukset Sierilän jatkoajasta kaatuivat, silti rakentamispäätöstä ei vielä ole tehty  –"Meillä on jatkuva harkinta päällä, mutta tämäkin päätös on valituskelpoinen"

Va­li­tuk­set Sie­ri­län jat­koa­jas­ta kaa­tui­vat, silti ra­ken­ta­mis­pää­tös­tä ei vielä ole tehty –"­Meil­lä on jatkuva har­kin­ta päällä, mutta tämäkin päätös on va­li­tus­kel­poi­nen"

30
Vaasan hallinto-oikeuden päätös kaataa kiinalaisyhtiön ympäristölupa on vakava isku jo ennestään vaikeuksissa olleelle hankkeelle – onko aika hyvästellä Kaidi?
Pääkirjoitus

Vaasan hal­lin­to-oi­keu­den päätös kaataa kii­na­lais­yh­tiön ym­pä­ris­tö­lu­pa on vakava isku jo en­nes­tään vai­keuk­sis­sa ol­leel­le hank­keel­le – onko aika hy­väs­tel­lä Kaidi?

4
Oikeus kielsi Kittilän kultakaivoksen tuotannon kasvattamisen – Agnico Eagle Finland harkitsee valittamista korkeimpaan hallinto-oikeuteen

Oikeus kielsi Kit­ti­län kul­ta­kai­vok­sen tuo­tan­non kas­vat­ta­mi­sen – Agnico Eagle Finland har­kit­see va­lit­ta­mis­ta kor­keim­paan hal­lin­to-oi­keu­teen

12
Oikeuden päätös tukee kotimaista kalantuotantoa
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Oi­keu­den päätös tukee ko­ti­mais­ta ka­lan­tuo­tan­toa

Koneellinen kullankaivu ei tarvitse ympäristölupaa Sodankylän pohjoisosassa: "Vaikutukset saamelaisten poronhoidolle ja luontoon jäävät paikallisiksi"

Ko­neel­li­nen kul­lan­kai­vu ei tar­vit­se ym­pä­ris­tö­lu­paa So­dan­ky­län poh­joi­so­sas­sa: "Vai­ku­tuk­set saa­me­lais­ten po­ron­hoi­dol­le ja luon­toon jäävät pai­kal­li­sik­si"

10
Metsä Fibren Kemin tehtaan ympäristöluvasta saattaa tulla lisää valituksia – tähän mennessä yksi sähköpostiongelman vuoksi saapumatta jäänyt valitus on lähetetty uudelleen hallinto-oikeuteen

Metsä Fibren Kemin tehtaan ym­pä­ris­tö­lu­vas­ta saattaa tulla lisää va­li­tuk­sia – tähän men­nes­sä yksi säh­kö­pos­tion­gel­man vuoksi saa­pu­mat­ta jäänyt valitus on lä­he­tet­ty uu­del­leen hal­lin­to-oi­keu­teen

1
Hallinto-oikeus ratkaisi Kemijärven biotuotetehtaasta tehdyt valitukset: "Päästöistä ei ennalta arvioiden aiheudu vesistön merkittävää pilaantumista"

Hal­lin­to-oi­keus rat­kai­si Ke­mi­jär­ven bio­tuo­te­teh­taas­ta tehdyt va­li­tuk­set: "Pääs­töis­tä ei ennalta ar­vioi­den aiheudu ve­sis­tön mer­kit­tä­vää pi­laan­tu­mis­ta"

17
Hallinto-oikeus haluaa lisäselvityksiä Kemijärvelle sellutehdasta suunnittelevalta Boreal Biorefiltä

Hal­lin­to-oi­keus haluaa li­sä­sel­vi­tyk­siä Ke­mi­jär­vel­le sel­lu­teh­das­ta suun­nit­te­le­val­ta Boreal Bio­re­fil­tä

3