kolumni: Päät­tää­kö kau­pun­ki vai mat­kai­lu­bis­nes siitä, montako ho­tel­lia Ro­va­nie­men kes­kus­taan mahtuu?

pääkirjoitus: Lapin vä­ki­lu­ku laskee yhä, mutta net­to­muut­to kääntyi po­si­tii­vi­sek­si maa­han­muu­ton an­sios­ta – ve­to­voi­ma on edel­leen maa­kun­tam­me vahvin valtti

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ta­val­lis­ta arkea unel­ma­ym­pä­ris­tös­sä

Unelma Lapista -dokumenttisarjasta tuttu Petro Niskanen, 34, tietää, että arkea ei pääse karkuun − asui sitten Helsingissä tai Ivalossa. Erilaiseksi arjen tekee kuitenkin ympäristö. Siksi Niskanen vaihtoi ruuhkaiset ratikat tuntureihin, metsiin, jokiin ja järviin.

Unelma Lapista -dokumenttisarjasta tutulla Petro Niskasella ei ole suuria suunnitelmia tulevaisuudelle. Nyt on hyvä näin.
Unelma Lapista -dokumenttisarjasta tutulla Petro Niskasella ei ole suuria suunnitelmia tulevaisuudelle. Nyt on hyvä näin.
Kuva: Marja-Terttu Korppila

Miksi sinä et käy ikinä missään?

Tätä Ivalossa asuvan Petro Niskasen tutut kyselivät häneltä viime kesänä. Kävihän hän. Joka ikinen päivä jossain. Ja yötkin läpeensä.

– Käymisen ei vain ole aina pakko tarkoittaa Ivalon kylää tai Saariselän baareja.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.