Lapha kertoo eh­dot­ta­neen­sa reilua vuok­raa, neu­vot­te­lut jäissä myös So­dan­ky­läs­sä – vuok­ra­eh­to­ja ei hy­väk­sy­tä myös­kään Kemissä ja Ro­va­nie­mel­lä vielä neu­vo­tel­laan

Lapin kaupungeista ainoastaan Kemijärvi on toistaiseksi hyväksynyt Laphan vuokraehdot. Laphan mukaan hyvinvointialue on tarjonnut kunnille reilua vuokraa.

Sodankylässä sijaitseva Nutukas on yksi kiinteistöistä, joissa Lapha on vuokralla. Arkistokuva.
Sodankylässä sijaitseva Nutukas on yksi kiinteistöistä, joissa Lapha on vuokralla. Arkistokuva.
Kuva: Iiro Kerkelä

Erimielisyydet vuokraehdoista näyttävät pahenevan Lapin hyvinvointialueen (Lapha) ja kuntien välillä. Vuokraneuvottelut ovat tällä hetkellä jäissä ainakin Torniossa ja Sodankylässä.

Sodankylässä tieto on otettu hämmentyneenä vastaan, sillä koko vuoden kestäneet neuvottelut olivat edenneet hyvässä yhteisymmärryksessä.

Vielä on kesää jäljellä!

Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä