Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Miksi edes kam­pan­joi­da, kun edus­kun­ta­paik­ka vaatisi ih­met­tä? Vie­raa­na Eemeli Kajula ja Elina Kuula

Pääkirjoitus: Ää­nes­tä­jien oi­keus­tur­va vaa­ras­sa – saa­me­lais­kä­rä­jä­la­ki tulisi pi­kai­ses­ti uu­dis­taa

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Kolumni
Tilaajille

Tur­val­lis­ta kou­lu­mat­kaa!

Tänään on iso päivä Rovaniemellä. Koulut nimittäin alkavat. Erityisen iso päivä se on ensiluokkalaisille, joille päivä on koulutien ensimmäinen.

Koulun aloittaminen on perinteisesti myös käännekohta, jolloin lapsi alkaa liikkua itsenäisesti liikenteessä.

Meidän muiden tienkäyttäjien tuleekin nyt terästää huomiomme. Erityisesti auton ratissa.

Autoliitto kehottaa tiedotteessaan korostettuun varovaisuuteen koulujen lähistöllä. Aloittelevien koululaisten huomio saattaa harhailla – ja pienen kokonsa vuoksi heitä on myös vaikeampi havaita auton ratista.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.