Star Wars -e­lo­ku­va sytytti kir­jai­li­jan-ki­pi­nän – ­Sar­ja­ku­vien ja elo­ku­vien ah­mi­jas­ta Elina Pit­kä­kan­kaas­ta puhkesi ta­ri­noi­den ker­to­ja, jonka kuudes romaani on jo vii­meis­te­ly­vai­hees­sa

Elina Pitkäkangas ei ole ollut niitä, jotka haaveilevat kirjailijan työstä pienestä pitäen. Unelma-ammatti löytyi vähän sattumalta.
Elina Pitkäkangas ei ole ollut niitä, jotka haaveilevat kirjailijan työstä pienestä pitäen. Unelma-ammatti löytyi vähän sattumalta.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen
Uutisten viikko kouluissa

Kuudetta kirjaansa viimeistelevä Elina Pitkäkangas, 32, ei yläkouluikäisenä arvannut, että hänestä tulisi kirjailija. Hän ei ylipäänsä tiennyt, mitä hän haluaisi isona tehdä.

– Ei silloin tarvitsekaan vielä tietää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä