Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Pääkirjoitus: Vii­mei­nen­kin hy­väk­syi, Na­to-kat­se nyt pi­kai­ses­ti Suomen rooliin puo­lus­tus­lii­tos­sa

Vaalit: Kuka on edus­kun­ta­vaa­lien Lapin ää­ni­ha­ra­va? Veikkaa ja voita

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Ro­va­nie­men nuo­ril­la on eri­lai­set lau­ta­set, mutta yh­tei­nen huoli ruoan laa­dus­ta – viikon fakta: pos­sun­li­ha­keit­toa pitäisi syödä kilo, jotta saisi 500 ki­lo­ka­lo­ria

Korkalovaaran koulun oppilaat toivovat, että kouluruoassa olisi riittävästi energiaa ja että ainekset kerrottaisiin selkeästi.

Pastapäivänä ruoka yleensä maistuu. Korkalovaaran koulun Iida Pulkkinen, Siiri Kimolin, Veeti Määttä, Venla Tolonen ja Otso Alasalmi näkevät kouluruokailussa paljon kehittämistä.
Pastapäivänä ruoka yleensä maistuu. Korkalovaaran koulun Iida Pulkkinen, Siiri Kimolin, Veeti Määttä, Venla Tolonen ja Otso Alasalmi näkevät kouluruokailussa paljon kehittämistä.
Kuva: Pekka Aho
Miltä näyttäisi sinun tai lapsesi kouluruoka-annos? Löydät vertailukuvan jutun loppupuolelta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.