Tilaajille

Näin suuret kau­pun­git tyh­je­ni­vät jou­lu­na, kun sa­dat­tu­han­net mat­kus­ti­vat ko­ro­nas­ta huo­li­mat­ta – katso ko­ti­kau­pun­ki­si tiedot

Pohjoisen laskettelukeskuksissa on välipäivinä ruuhkaa, mutta suurin osa matkustajista suuntasi jouluna muualle. Lännen Media analysoi lehtiensä levikkialueen keskuskaupunkien ja pääkaupunkiseudun joululiikennettä Telian tilastojen perusteella.

Levillä on keskiviikkonakin runsaasti matkailijoita nauttimassa talviliikunnasta. Maanantaina Kittilässä oleskeli kolminkertainen määrä ihmisiä kunnan väkilukuun verrattuna.
Levillä on keskiviikkonakin runsaasti matkailijoita nauttimassa talviliikunnasta. Maanantaina Kittilässä oleskeli kolminkertainen määrä ihmisiä kunnan väkilukuun verrattuna.
Kuva: Jussi Leinonen

Suomalaiset matkustivat ahkerasti myös koronaviruksen varjostamana jouluna, selviää teleoperaattori Telian mobiiliverkon datasta koostetuista tilastoista.

Valtaosa matkoista suuntautui kuitenkin kotiseudulle, ei esimerkiksi pohjoisen laskettelukeskuksiin.

Erityisen vilkasta liikenne poispäin oli pääkaupunkiseudulta, jossa joulupäivänä oleskeli noin 300 000 ihmistä vähemmän kuin kaupunkien yhteenlaskettu asukasluku on.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä