Me­ri-La­pis­sa useita pe­las­tus­toi­men teh­tä­viä – ­säh­kö­joh­to kärysi, kellari tulvi ja oma­ko­ti­ta­lon seinää piti purkaa

Meri-Lapissa oli torstai-iltana useita pelastuslaitoksen tehtäviä. Henkilövahingoilta säästyttiin. Rakennukset kärsivät vesivahingoista, savuvahingoista sekä purkutöistä.

Lapin pelastuslaitos sai hälytyksen vahingontorjunnasta Kemissä Keskuspuistokadulla puoli kuudelta torstai-iltana. Omakotitalon vesiputki oli hajonnut, ja vettä oli valunut kellariin.

Lapin pelastuslaitoksen päivystävän palomestarin Tuomas Korhosen mukaan putken hajoamissyytä ei tiedetä. Tilanne vaati palokunnan pumppaustoimia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä