Tilaajille

Me­ri-La­pis­sa seu­tu­lii­ken­teen mat­kus­ta­jis­ta katosi ko­ro­na-ai­ka­na 95 pro­sent­tia – "Se tar­koit­taa sitä, että eihän siellä enää kannata ajaa yhtään mitään mark­ki­naeh­toi­ses­ti"

Meri-Lapissa joukkoliikenneyhteydet vähenivät korona myötä. Nyt joukkoliikenneviranomainen selvittää, pitäisikö järjestämismallia muuttaa.

Koronapandemia on vähentänyt joukkoliikenneyhteyksiä Meri-Lapissa. Asiakasmäärät ovat vähentyneet ja rajan sulkeutuessa linja-autot lopettivat liikennöinnin Ruotsin puolelle Tornion ja Haaparannan yhteiseen matkakeskukseen.

Meri-Lapin joukkoliikenteen seutulogistikko Kirsi Ylipiessan mukaan esimerkiksi Kemin ja Tornion välisen joukkoliikenteen tilanne on tällä hetkellä "älyttömän surkea". Liikennetarjonta painottuu tärkeimmille vuorokauden ajoille eli arkiaamuille kello 7–8 ja iltapäiville kello 14–15, jolloin koulut alkavat ja loppuvat.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä