Koronapandemia on vähentänyt joukkoliikenneyhteyksiä Meri-Lapissa. Asiakasmäärät ovat vähentyneet ja rajan sulkeutuessa linja-autot lopettivat liikennöinnin Ruotsin puolelle Tornion ja Haaparannan yhteiseen matkakeskukseen.
Meri-Lapin joukkoliikenteen seutulogistikko Kirsi Ylipiessan mukaan esimerkiksi Kemin ja Tornion välisen joukkoliikenteen tilanne on tällä hetkellä "älyttömän surkea". Liikennetarjonta painottuu tärkeimmille vuorokauden ajoille eli arkiaamuille kello 7–8 ja iltapäiville kello 14–15, jolloin koulut alkavat ja loppuvat. Työssäkäyntiyhteydet ja yhteydet junille ja lentokentille ovat heikot.
Lue myös: Gallup: Mitä mieltä torniolaiset ovat alueen julkisista liikenneyhteyksistä?
– Yhteyksistä on tullut valtavasti palautetta. Tilanne on huono. Oikeastaan ainoa mistä ei tule palautetta on Kemijokivarren suunta, missä joukkoliikenneviranomainen hoitaa jo kaikki yhteydet, Ylipiessa sanoo.