Tu­ris­tien val­ta­kun­ta

Rovaniemi on muuttumassa matkailun bisnesalustaksi. Käykö pian niin, että asukkaat tuntevat itsensä vieraaksi omassa kotikaupungissaan?

Rovaniemi on muuttumassa matkailun bisnesalustaksi. Käykö pian niin, että asukkaat tuntevat itsensä vieraaksi omassa kotikaupungissaan?

-
Kuva: Jussi Pohjavirta
Essee

Olen seurannut toimittajana Rovaniemen kehitystä noin 40 vuotta. Vuosikymmenten aikana Rovaniemi on muuttunut niin paljon, että sitä tuskin tunnistaa samaksi kaupungiksi.

Muutos kaupunkikuvassa on tapahtunut vähitellen ja siksi sen mittaluokan hahmottaa vain takautuvasti. Aina joku vanha rakennus on purettu pois ja tilalle on rakennettu kerrostalo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä