Tilaajille

Korona veti len­to­mat­kai­lun syök­sy­kier­tee­seen, nyt yh­tey­det ovat hil­jal­leen pa­lan­neet – Finnair lentää tänä syksynä Ro­va­nie­mel­le jopa useam­min kuin viime vuonna

Syksyn myötä lentovuorojen määrät ovat palanneet Lapissa lähes entiselle tasolle. Vuoroja lennetään kuitenkin pienemmillä koneilla kuin ennen. Kemi-Tornio on edelleen ilman lentoyhteyksiä.

Koronakriisin myötä lentomatkustaminen on vähentynyt rajusti. Finavian lentoasemilla matkustajamäärät laskivat tammi-kesäkuussa yli 60 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Lapin lentoasemilla pudotus oli yli 31 prosenttia.

– Karkeasti arvioituna matkustajamäärät ovat Rovaniemen lentoasemalla nyt noin kolmanneksen siitä, mitä ne olivat viime vuonna tähän aikaan, lentoaseman päällikkö Johan Juujärvi kertoo.

Lentoyhteydet Lappiin ovat kuitenkin hiljalleen palanneet koronakevään jäljiltä lähes normaalille tasolle.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä