Tilaajille

Ko­ro­na-ai­ka toi huonoa er­go­no­miaa ja vähensi si­sä­il­ma­huo­lia – Työ­ter­veys­joh­ta­ja: "Ih­mi­set ovat jous­ta­neet, ja jossain vai­hees­sa jousto loppuu"

Kysyimme työterveysasemilta, miten korona-aika on näkynyt terveydessä ja sairauspoissaoloissa. Moni on joustanut, sanoo työterveysjohtaja.

"Suurten asioiden äärellä ihmisillä on taipumus joustaa, mutta jossain vaiheessahan joustovara loppuu", sanoo työterveysasema Lappican toimitusjohtaja Anne Kunnari.
"Suurten asioiden äärellä ihmisillä on taipumus joustaa, mutta jossain vaiheessahan joustovara loppuu", sanoo työterveysasema Lappican toimitusjohtaja Anne Kunnari.
Kuva: Jussi Leinonen

Koronavirustauti on vain pieni osa korona-ajan terveysvaikutuksista.

Tämä käy ilmi kahden Lapissa toimivan työterveysaseman kokemuksista ja Rovaniemen kaupungin viime vuoden henkilöstöraportista.

Monet korona-ajan terveyspulmat johtuvat enemmänkin epidemian ennaltaehkäistystä rajoitustoimineen: ergonomia on huonompaa, kasvokkaiset tapaamiset vähissä ja elanto epävarmaa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä