Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Mistä tulee Lapin suurin puolue? Kuun­te­le myös, mikä pu­hut­taa ra­ja­kun­nis­sa vaalien alla

Vaalit: Kuka on edus­kun­ta­vaa­lien Lapin ää­ni­ha­ra­va? Veikkaa ja voita

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Kiin­teis­tö­maail­ma: käy­tet­ty­jen asun­to­jen kaupat liik­ku­vat koronaa edel­tä­väl­lä tasolla – Ro­va­nie­mel­lä erin­omai­nen asun­to­mark­ki­na­vuo­si, Kemissä kova ky­syn­tä­piik­ki

Rovaniemellä koko viime vuosi on ollut erinomaisen hyvä asuntomarkkinoiden kannalta, kertoo Kiinteistömaailma oy:n Rovaniemen yrittäjä Mika Lehtiniemi.

– Asuntokauppa on ollut hyvin lähellä ennätystasoa ja näyttää siltä, että tästä vuodesta on tulossa vähintään yhtä hyvä, Lehtiniemi kertoo.

Kiinteistömaailma.fi-palvelun tietojen mukaan Rovaniemellä tehtiin 948 toteutunutta kiinteistökauppaa vuoden 2021 aikana. Asuntojen keskineliöhinta oli 1826 euroa. Edellisenä vuonna 2020 kauppoja tehtiin 793 kappaletta ja keskineliöhinta oli 1783 euroa.

Lehtiniemen mukaan Rovaniemellä on kysyntää asunnoille. Ongelma onkin se, ettei myytäviä kohteita ole tarpeeksi.

– Se on oikeastaan valtakunnallinen ongelma, jonka syytä ei tiedetä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.