Elokuva
Todd Phillips: Joker: Folie à Deux
Warner Bros. 2024
1/5 tähteä
Joker: Folie à Deux on musikaaliseuraaja ylistetylle ja palkituille The Joker -elokuvalle (2019), jossa Joaquin Phoenix teki historiallisen roolisuorituksen Jokerina. DC Comics -fanit odottivat elokuvaa viisi pitkää vuotta vain pettyäkseen. Elokuvaa on heidän toimesta kuvailtu muun muassa lemuavana sontakasana, ja X-viestintäpalvelussa on huulilta lukemalla spekuloitu Phoenixin sanoneen ensi-iltaesityksessä elokuvan olevan kamala. Vaikka kuinka halusin pitää elokuvasta, joudun liittymään kriitikkojen laumaan.
Uskomattomat roolisuoritukset Joaquin Phoneixilta ja Harley Quinnia esittävältä Lady Gagalta kannattelevat elokuvaa. Toisena hyvänä puolena näen elokuvan vaikuttavan visuaalisen ilmeen.
Tällä näyttelijäkaartilla, budjetilla ja potentiaalilla olisi voitu toimittaa ensimmäiseen Jokeriin verrannollinen kakkososa. Sen sijaan alavireisen käsikirjoituksen takia yleisö sai miltei kolmetuntisen musikaalin ilman kunnollista substanssia ja juonen, joka ei tuossa ajassa mene juuri mihinkään. Musiikkikohtaukset eivät tuo elokuvaan lisäarvoa, ja laulut alkavat pian toistaa itseään. Neljännen kappaleen kohdalla elokuvayleisö ympärillämme huokaili tylsyyttään.
Elokuvan lopussa on kohtaus, jossa Joaquin anelee Harley Quinnia lopettamaan laulamisen. Nämä sanat minullakin jäivät elokuvasta mieleen; "Please stop singing, I need you to stop singing."