Uimaranta
Kesällä hukkui 45 ihmistä – uimarannoilla hukkumisia kolme kertaa tavallista enemmän

Kesällä hukkui 45 ihmistä – ui­ma­ran­noil­la huk­ku­mi­sia kolme kertaa ta­val­lis­ta enemmän

Keminmaalaiskolmikko urakoi lapsuutensa uimapaikan entiselleen – "Tässä on nyt saatu olla monta päivää biitsillä töiden ohessa"

Ke­min­maa­lais­kol­mik­ko urakoi lap­suu­ten­sa ui­ma­pai­kan en­ti­sel­leen – "Tässä on nyt saatu olla monta päivää biit­sil­lä töiden ohessa"

9
Toimittajalta: Vähemmän somea, enemmän rantaa
Kolumni

Toi­mit­ta­jal­ta: Vä­hem­män somea, enemmän rantaa

Uimaranta tarvitsee kioskin
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Ui­ma­ran­ta tar­vit­see kioskin

Helle houkutteli lappilaiset rannalle ja leikkipuistoon – "Kyllä me tästä nautimme, vaikka olemmekin enemmän talvi-ihmisiä"

Helle hou­kut­te­li lap­pi­lai­set ran­nal­le ja leik­ki­puis­toon – "Kyllä me tästä nau­tim­me, vaikka olem­me­kin enemmän tal­vi-ih­mi­siä"

Toimittajalta: Buumi, jota Rovaniemi odottaa – Tervetuloa saunaravintola
Kolumni

Toi­mit­ta­jal­ta: Buumi, jota Ro­va­nie­mi odottaa – Ter­ve­tu­loa sau­na­ra­vin­to­la

2
Viikon kesäfoto: ”Vesi on lämmintä, mummi!”

Viikon ke­sä­fo­to: ”Vesi on läm­min­tä, mummi!”

Rovaniemen Alakorkaloon esteetön uimaranta – rantaa kunnostetaan ja laajennetaan myös muuten

Ro­va­nie­men Ala­kor­ka­loon es­tee­tön ui­ma­ran­ta – rantaa kun­nos­te­taan ja laa­jen­ne­taan myös muuten

1
Toimittajalta: Puistojen vessapulma korjattiin, mutta taas väliaikaisesti – miksi kesto-ongelmaa ei saada ratkaistua?
Kolumni

Toi­mit­ta­jal­ta: Puis­to­jen ves­sa­pul­ma kor­jat­tiin, mutta taas vä­li­ai­kai­ses­ti – miksi kes­to-on­gel­maa ei saada rat­kais­tua?

6
Ounaskosken uimarannalla saa jälleen uida vapaasti – Rantaa muotoiltiin uusiksi ja kahluualue poistettiin kokonaan

Ou­nas­kos­ken ui­ma­ran­nal­la saa jälleen uida va­paas­ti – Rantaa muo­toil­tiin uusiksi ja kah­luu­alue pois­tet­tiin ko­ko­naan

Lukijalta Mielipidekirjoitus

Lu­ki­jal­ta: Porot pois ui­ma­ran­noil­ta

Tulvasuojausten purkaminen sulkee osa Ounaspaviljongin uimarannasta Rovaniemellä

Tul­va­suo­jaus­ten pur­ka­mi­nen sulkee osa Ou­nas­pa­vil­jon­gin ui­ma­ran­nas­ta Ro­va­nie­mel­lä

1