Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaalikoneesta, kuka ehdokkaista on lähimpänä ajatusmaailmaasi
Podcast: Miksi edes kampanjoida, kun eduskuntapaikka vaatisi ihmettä? Vieraana Eemeli Kajula ja Elina Kuula
Kysely: Oletko kokenut tai todistanut häirintää urheilussa?
Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa
Seksuaalinen ahdistelu
Kolumni
En muista, että olisin koskaan tuntenut tarvetta suukotella tuntemattoman ihmisen kättä kadulla – en kuvittele, että miehet ovat olemassa vain minua varten
Vasa kysyi rovaniemeläisen lukion opiskelijoilta, kuinka paljon ja minkälaista seksuaalista häirintää he ovat kohdanneet – liian monelle se on tuttua, etenkin somessa
Miksi seksuaaliväkivaltaa kokeneita uhreja syyllistetään? – "Syyllistäminen voi johtua vanhoista asenteista tai hallinnan tunteeseen pyrkimisestä"
Kuuntele Vasan podcast: Seksuaaliväkivalta ja seksuaalinen häirintä voi tulla tutuiksi jo alaikäisenä eikä sen pitäisi mennä niin – Miksei tämä voi jo loppua?
Huutelua kaupungilla, alastonkuvien lähettelyä ja painostusta – Rovaniemellä yläkoululaiset tekivät kyselyn seksuaalisesta häirinnästä, koska se on nuorille niin arkipäiväistä
Miten suomalaisessa urheilussa suhtaudutaan seksuaaliseen häirintään ja ahdisteluun? : "Jos halutaan, että urheilijat pärjäävät, heillä kaikilla on oltava turvallinen ympäristö"