Päivien lyheneminen: Mi­nuut­ti mi­nuu­til­ta kohti kaa­mok­sen sineä –  katso ani­maa­tios­ta miten päivä lyhenee nyt Lapissa

Kolumni: Ennen ko­din­hoi­ta­jat rien­si­vät hätiin, kun perhe joutui pulaan – nyt apua saa vain jos osaa vaatia

Palkinnot: Lapin Kansa on vuoden Mes­tis-me­dia

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Vintage tuli kaup­pa­kes­kuk­seen – ­ro­va­nie­me­läi­nen net­ti­kirp­pik­sen an­tiik­ki­myy­jä perusti pop up -kaupan en­ti­seen kah­vi­laan

Pannukakkutalon entiseen liiketilaan perustettu vanhan tavaran kauppa on avoinna ainakin lokakuun loppuun.

Hannu Heikkiselle on kertynyt varastoon löytöjä vuosikymmenten varrelta. Niiden lisäksi myynnissä on muun muassa Pannukakkutalon entistä irtaimistoa.
Hannu Heikkiselle on kertynyt varastoon löytöjä vuosikymmenten varrelta. Niiden lisäksi myynnissä on muun muassa Pannukakkutalon entistä irtaimistoa.
Kuva: Jussi Leinonen

Riihimäen lasin veturipullo, Finelin emalipintainen kahvipannu ja 1990-luvun Niiskuneiti -herätyskello.

Nämä ja lukemattomat muut esineet ja kalusteet vuosikymmenten varrelta kääntävät päät keskellä kauppakeskusta. Entisen kahvilan paikalle avautui viime torstaina Pop up vintage & second hand Sampokeskus.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.