Uu­ti­sa­na­lyy­si: Hir­vit­tää­kö Lapin tuu­li­voi­ma-ai­kei­den määrä? – Lä­hi­vuo­si­na voi olla yl­lät­tä­vän hil­jais­ta

Pisimmällä olevista vajaasta 30 tuulihankkeesta yksikään ei ole Oulun pohjoispuolella. Kaikista vireillä olevista tuulihankkeista vain kahdeksan prosenttia sijoittuu Lappiin.

Jääkö tuttu metsä myllyjen alle? Eikö vispilöitä saa missään pois silmistään? Vireillä on niin paljon tuulivoimaa, ettei ole mikään ihme, jos määrä hirvittää.

Läheskään kaikkia tuulihankkeita ei kuitenkaan rakenneta nyt eikä ehkä koskaan. Se käy selväksi numeroista.

Verkkoon tuotetaan nyt sähköä vuodenajasta riippuen keskimäärin 7 000–9 000 megawatin teholla ja sitä kulutetaan 8 000–11 000 megawatin verran.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä