Sunnuntaina julkaistavan Lapin Kansan aamukahvit -ohjelman viikon vieras on Simon kunnanjohtaja Vivi Marttila. Jakson pääsee katsomaan ja kuuntelemaan Lapin Kansan verkossa aamukahdeksalta alkaen.
Marttila toimii pienen, tuulivoimastaan tunnetun kunnan johtajana kymmenettä vuotta. Simossa on nyt päälle kuusikymmentä tuulivoimalaa, mutta määrä voi kasvaa lähivuosina 150:een. Lisäksi Simoon on suunnitteilla aurinkovoimaa. Muualla Lapissa energiahankkeet jakavat niin päättäjiä kuin kuntalaisia, mutta mikä on Simon salaisuus?
Vivi Marttila pohtii myös valtionosuusjärjestelmän uudistusta. Pitäisikö voimaloiden kiinteistöveroa nauttivien kuntien jakaa pottiaan myös muille?
Haastattelijana toimii Sauli Pahkasalo.
Ensi viikolla vieraana on Lapland Hotels Sky Ounasvaaran uusi johtaja Jerry Halme, joka on pitkään opiskellut Yhdysvalloissa. Mikä on hänen oppinsa rapakon takaa lappilaiseen matkailuun?