Sca­nil­le li­säai­kaa, Mäkkäri siirtyy Lam­pe­laan – Ro­va­nie­men Po­ro­kul­maan ei vielä nouse ker­ros­ta­lo­ja, joten pe­rin­tei­käs ham­pu­ri­lais­paik­ka jatkaa

Porokulman kaavamuutos ei ole edennyt, joten uudisrakentaminen saa vielä odottaa. Myös tyhjilleen jääneessä Erottajan Teboilin talossa aloitti uusi hampurilaisravintola.

Pian 30 vuotta alan yrittäjänä toimineen Jorma Haikon mukaan Porokulman veroista sijaintia ei ole hampurilaispaikalle helppo löytää. Hänellä on myös toinen Scanburger Korkalovaarassa.
Pian 30 vuotta alan yrittäjänä toimineen Jorma Haikon mukaan Porokulman veroista sijaintia ei ole hampurilaispaikalle helppo löytää. Hänellä on myös toinen Scanburger Korkalovaarassa.
Kuva: Iiro Kerkelä

Hampurilaisravintola Scanburger jatkaa toimintaansa Porokulmassa näillä näkymin vielä runsaat kolme vuotta. Sekä Scanburgerin että McDonald’sin vuokrasopimukset päättyvät vuoden lopussa.

Scanburger on vuokralla Aluetaksi oy:n rakennuksessa, joka kaupungin vuokratontilla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä