Pääkirjoitus: Läm­pe­ne­mi­nen etenee kiih­ty­väl­lä vauh­dil­la ja se näkyy jo nyt Lapin tal­vis­sa

Yritykset: Tornion Park Hotel vaihtaa omis­ta­jaa

Rikosepäily: Kahden osa­kas­kun­nan rahat ka­to­si­vat Pel­ko­sen­nie­mel­lä

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

RoPS ja RoKi mai­nit­tu – Esa-Mat­ti Smo­lan­der ohjasi Ro­va­nie­men teat­te­ril­le ko­me­dian ur­hei­lun ja kult­tuu­rin rä­jäh­dys­her­käs­tä lii­tos­ta

Kumpi on tärkeämpää: urheilu vai kulttuuri, vai olisiko tilaa molemmille? Rovaniemen teatterin syksyn avaa komedia, joka ravistelee vastakkainasettelua – ja syöttää paikallishuumoria suoraan syliin.

Rakkaudesta lajiin -näytelmän ohjaajana toimii Esa-Matti Smolander (oik). Rooleissa nähdään Kari Koivukangas (vas.) ja Rovaniemen teatterin uusin näyttelijäkiinnitys, keväällä 2023 Taideyliopistosta valmistunut Karoliina Surma-aho.
Rakkaudesta lajiin -näytelmän ohjaajana toimii Esa-Matti Smolander (oik). Rooleissa nähdään Kari Koivukangas (vas.) ja Rovaniemen teatterin uusin näyttelijäkiinnitys, keväällä 2023 Taideyliopistosta valmistunut Karoliina Surma-aho.
Kuva: Elli Alasaari

Rovaniemeläisnäyttelijä Kari Koivukankaalla on aina ollut paljon jalkapalloa pelaavia kavereita. Futaajat ovat käyneet Rovaniemen teatterin esityksissä – ja vastaavasti Koivukangas on käynyt kannustamassa RoPS:ia voittoon. Teatterilla oli aikanaan myös oma urheilukerho, joka teki jalkapalloreissuja Italiaan asti.

– Urheilussa ja kulttuurissa on paljon samaa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.