Puo­lus­tus­voi­mat raivaa sotien ai­kai­sia rä­jäh­tei­tä Lapissa tällä vii­kol­la – myös Ke­min­maan Kal­lin­jär­vi lis­tal­la

Majuri Harri Pelkonen painottaa, että löytyviin räjähteisiin ei saa koskea, vaan niistä pitää tehdä ilmoitus poliisille.

Yksi Puolustusvoimien räjäytyspaikoista sijaitsee Kittilän Hukkakerossa. Arkistokuva.
Yksi Puolustusvoimien räjäytyspaikoista sijaitsee Kittilän Hukkakerossa. Arkistokuva.
Kuva: Olli Miettunen

Puolustusvoimat tekee tällä viikolla sotien aikaisten räjähteiden raivausta Lapissa. Alkuviikosta räjähteitä etsitään muun muassa Ivalon, Inarin ja Ranuan suunnilla. Myös Keminmaan Kallinjärveä tullaan tutkimaan loppuviikosta.

Majuri Harri Pelkonen kertoo, että Puolustusvoimat tarkistaa kohdennetusti tiedustelujen perusteella valikoidut maasto- ja vesistöalueet.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä