"Olo on aika turta" – Ou­to­kum­mun yt-neu­vot­te­lu­jen tulos oli luot­ta­mus­hen­ki­löil­le pet­ty­mys, vaikka muutama työ­paik­ka pe­las­tui­kin

Outokummun Tornion terästehtaan portille tulevat tiistain yt-neuvottelujen päätyttyä 1700 työntekijän pääluottamusmiehet Tytti Pernu ja Pasi Heikkinen.

– Takki on tyhjä ja olo turta. Lopputulos on tämä, jota ei enää saatu alemmas neuvoteltua. Tornion tehtaalta ja Kemin kaivokselta on lähdössä 234 ihmistä, kun työnantaja saa päätöksensä tehtyä. Nyt vain odotetaan miten ison palapelin palaset menevät paikalleen loppiaiseen mennessä, toteaa pääluottamusmiehen tehtävästä vuodenvaihteessa väistyvä Tytti Pernu.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä