Pääkirjoitus

Muu Suomi uhkaa liukua lamaan, mutta Lapissa jyrää in­ves­toin­ti­buu­mi

Vaikka rakentaminen on ollut Suomessa alamaissa jo pitkään, Kittilän Leville on koko ajan noussut uutta matkailumajoitusta.
Vaikka rakentaminen on ollut Suomessa alamaissa jo pitkään, Kittilän Leville on koko ajan noussut uutta matkailumajoitusta.
Kuva: Pekka Aho

Työ- ja elinkeinoministeriön alivaltiosihteeri Elina Pylkkänen toteaa Ylellä (25.2. ), että Suomi on jo osin ajautunut taantumasta lamaan.

Alivaltiosihteeri perustelee väitettään muun muassa sillä, että Suomen tuotantopotentiaalista, eli työvoimasta ja koneista, iso osa on käyttämättä, ja esimerkiksi rakennusalalla voidaan jo puhua lamasta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi