Tilaajille

Met­säs­tä­jät opet­ti­vat erä­tai­to­ja Ou­nas­rin­teen op­pi­lail­le – moni lap­sis­ta kokeili ka­las­ta­mis­ta ja jou­si­am­mun­taa en­sim­mäis­tä kertaa

Ounasrinteen koululaiset tutustuivat uusiin metsästysharrastuksiin ja oppivat käytännön taitoja paikallisten metsästäjien opastamana. Luontokasvatus on tuotu osaksi opetusta Ounasrinteen peruskoulussa retkien muodossa.

Ounasrinteen neljäsluokkalaisten maanantai poikkesi normaalista, kun opetustiloina olivat erämökki ja metsä. Oppilaat pääsivät opettelemaan erätaitoja Mukkajärvellä Rovaniemellä.

Ounasrinteen peruskoulun luokanopettaja Hannu Alakunnas on viimeisen kahdeksan vuoden aikana kehittänyt eri tapoja tuoda luontokasvatusta oppilaiden arkeen.

– Rovaniemen koulupalvelut ovat asettaneet viisi arvoa, joista yksi on luonto. Se halutaan tuoda esille opetuksessa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä