Metsä Fibre aikoo esi­jääh­dyt­tää bio­tuo­te­teh­taan jääh­dy­tys­ve­det, jotta jäät eivät sulaisi Kemin edus­tal­la

Metsä Fibren suunnittelema biotuotetehdas heikentänee Kemin edustan jääoloja vähemmän kuin ympäristövaikutusten arvioinnissa on hahmoteltu.

Yhtiö esittää aluehallintovirastolle toimittamassaan ympäristölupahakemuksessa, että tehtaan jäähdytysvedet laskettaisiin mereen Kuivanuoron eteläkärjestä.

Lapin Kansan hankkimassa lupahakemuksessa yhtiö on kuitenkin tarkentanut suunnitelmiaan niin, että jäähdytysvedet laskettaisiin ensin Kurimonhaaran yläaltaaseen esijäähdytykseen.

Esijäähdytyksen ansiosta heikentyvien jäiden alue jäänee pienemmäksi kuin yva-prosessissa mallinnettu alue, joka ulottui jopa seitsemän kilometrin päähän Kemijokisuun saaristoon.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä