Mah­dol­li­sis­ta säh­kö­kat­kois­ta ai­heu­tui­si yri­tyk­sil­le suurta haittaa – kaup­pa­ka­ma­rien kyselyn mukaan yli puolet yri­tyk­sis­tä ei ole va­rau­tu­nut kat­koi­hin vielä mi­ten­kään

Rovaniemen Minimanissa keskityttäisiin katkon tullen ohjaamaan asiakkaat turvallisesti ulos pimentyneestä kiinteistöstä. Kahden tunnin katko ei vielä rikkoisi kylmäketjua.

Rovaniemen Minimanin johtaja Harri Kalla kertoo, että mahdollisen sähkökatkon tullen asiakkaat ohjattaisiin turvallisesti ulos ja kylmäkaappien suojaksi vedettäisiin verhot.
Rovaniemen Minimanin johtaja Harri Kalla kertoo, että mahdollisen sähkökatkon tullen asiakkaat ohjattaisiin turvallisesti ulos ja kylmäkaappien suojaksi vedettäisiin verhot.
Kuva: Jussi Leinonen

Mahdolliset kiertävät sähkökatkokset aiheuttaisivat yrityksille merkittävää haittaa, selviää kauppakamarien tekemästä kyselystä.

Jopa 85 prosenttia yrityksistä kertoi, että kiertävät sähkökatkokset aiheuttavat joko merkittävää tai vähintäänkin hieman haittaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä