Luon­non­suo­je­lu­jär­jes­töt va­lit­ta­vat poh­joi­sen luon­non­puis­toi­hin myön­ne­tyis­tä il­ves­ten ja susien tap­po­lu­vis­ta

Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan piirit sekä Pudasjärven luonnonsuojeluyhdistys valittavat hallinto-oikeuteen ilvesten ja susien metsästykseen luonnonpuistoihin myönnetyistä luvista.

Metsähallitus on uuden luonnonsuojelulain nojalla myöntänyt ensimmäistä kertaa lupia ilvesten ja susien tappamiseen erittäin tiukasti suojeltuihin luonnonpuistoihin. Lupia on myönnetty Värriön, Pisavaaran ja Olvassuon luonnonpuistoihin. Luonnonsuojelujärjestöt pitävät lupia lainvastaisina.

Luonnonpuistot ovat tähän asti olleet poronhoitoalueella ainoita alueita, joissa suurpetoja ei ole saanut metsästää.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä