Liian vaa­ral­li­nen ret­kei­ly­rei­tik­si: ely-kes­kus torp­pa­si ha­ke­muk­sen Kun­ti­vaa­ran po­lus­ta, koska reitin lä­his­töl­lä ruo­ki­taan karhuja

Ely-keskuksen mukaan Kuusamon kaupunki ei hakemuksessaan suhtautunut suurpetoriskiin riittävän vakavasti. Kaupungin ehdotti kylttejä, joissa kerrottaisiin karhuista ja 112-sovelluksesta.

Karhut ovat tottuneet karhukojujen läheisyydessä ihmisiin ja ruokiin, toteaa Tukes lausunnossaan. Kuvituskuva.
Karhut ovat tottuneet karhukojujen läheisyydessä ihmisiin ja ruokiin, toteaa Tukes lausunnossaan. Kuvituskuva.
Kuva: Vappu Jaakkola

Kuusamon Kuntivaaran päälle johtava polku on liian vaarallinen viralliseksi ulkoilureitiksi, koska alueella on suuri määrä suurpetoja karhukuvaustoiminnan vuoksi. Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ely) hylkäsi Kuusamon kaupungin hakemuksen reitin virallistamisesta elokuun lopussa.

Keskeisin syy hylkäämiselle on se, että haettava ulkoilureitti ei turvallinen ihmisille lisääntyneen suurpetokohtaamisen riskin vuoksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä