Tilaajille

Lapin yli­opis­to sai yh­teis­kun­ta­tie­tei­den tie­de­kun­nal­le lähes 1,6 mil­joo­naa euroa tut­ki­muk­seen

Viidessä hankkeessa tutkitaan hyvinvointia, työtä ja kansalaisuutta eri näkökulmista.

Lapin yliopiston yhteiskuntatieteiden tiedekunnan sosiaalityön, saamentutkimuksen ja hallintotieteiden tutkijat ovat saaneet yhteensä lähes 1,6 miljoonan euron rahoituksen.

Yhteensä viidessä eri hankkeessa tutkitaan hyvinvointia, työtä ja kansalaisuutta eri näkökulmista.

Hankkeet nostavat esiin yliopiston tiedotteen mukaan sote-palvelujen, sosiaalityön, päihdekuntoutuksen, johtamisen, digitalisaation ja tekoälyn kysymyksiä muuttuvissa palvelurakenteissa. Ne huomioivat myös saamen kielten ja kulttuurien erityiskysymykset.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Verkkosivujen rajaton lukuoikeus Näköislehdet (ma, ke ja pe) ja arkisto Galleriat Sovellus Lapin Kansa Live -lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä