Pääkirjoitus

Kemi olisi taas valmis kun­ta­lii­tok­seen, mutta ovatko muut? Paras hetki yh­dis­ty­mi­seen meni jo

Kemin kaupunginjohtaja Matti Ruotsalainen esittää erityisen kuntajakoselvityksen käynnistämistä. Hän yhdistäisi Kemin, Simon ja Keminmaan yhdeksi kunnaksi (LK 30.10.). Ongelmana on, että naapurikuntia yhdistyminen ei tunnu houkuttelevan – tälläkään kertaa.

Viimeksi kolmen kunnan yhdistämistä yritettiin 2014–2015. Tuolloin Keminmaa tyrmäsi Kemin aloitteesta käynnistetyn hankkeen. Sen sijaan Simossa liitokselle olisi löytynyt riittävä kannatus.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi