Kau­pun­gin­hal­li­tus­ta ei eroteta Ro­va­nie­mel­lä – Val­tuu­te­tut näkivät po­liit­tis­ta teat­te­ria, mutta myös ilkeää kiu­san­te­koa

Rovaniemen kaupunginhallitusta ei eroteta eikä tilapäistä valiokuntaa erottamista varten perusteta. Tämä varmistui maanantaina kaupunginvaltuuston kokouksessa.

Tilapäisen valiokunnan perustamista esittivät kokoomuksen ja vihreiden valtuustoryhmät kokonaisuudessaan sekä Matti Torvinen (sit.) ja Timo Tolonen (ps.).

Kokoomuksen Petteri Pohjan mielestä valtuuston pitää osoittaa, mikä on hyväksyttävää käytöstä ja mikä ei ole.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä