Tilaajille

Jää­kä­ri­pri­kaa­tin uudella ko­men­ta­jal­la Kimmo Kin­nu­sel­la, 50, on Lap­pi-ko­ke­mus­ta eri­kois­jou­kois­sa

Kimmo Kinnuselle huurremetson pyynti on tuttua Ruotsin-Lapista. Korona on kurittanut vuoden ensimmäistä saapumiserää.

Uutta tehtävää ja maisemaa on pian takana ensimmäinen kuukausi. Kimmo Kinnunen on huomannut, että Sodankylässä kävellessä kuulee kaikkialla metsästyskoirien louskutuksen.

Se on tuttua, sillä hänellä itselläänkin on pohjanpystykorva. Sen kanssa hän liikkuu syksyisin kanalintujahdissa. Tehtävä Jääkäriprikaatin komentajana antanee lapsesta asti rakkaalta tuntuneeseen metsästysharrastukseen uusia mahdollisuuksia.

Komentajanvaihdos järjestelyineen ajoittui hieman harmillisesti huurremetsopyynnin loppuun, joten Kinnunen ei tällä kertaa ehtinyt metsälle.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä