Jää­kä­rip­ri­kaa­tin so­ti­las­va­la ja so­ti­las­va­kuu­tus lauan­tai­na So­dan­ky­läs­sä – ti­lai­suu­det saat­ta­vat vai­kut­taa lii­ken­tee­seen ne­los­tiel­lä

Lapin jääkäripataljoonassa ja Rovaniemen ilmatorjuntapatteristossa heinäkuussa palveluksen aloittaneet alokkaat vannovat sotilasvalan tai antavat sotilasvakuutuksen lauantaina 10. elokuuta Sodankylässä.

Tilaisuudet järjestetään kello 11 alkaen Sodankylän liikuntahallin ja urheilukentän alueilla.

Paikalle odotetaan saapuvan noin 4000 alokkaiden läheistä. Liikenne voi ruuhkaantua Sodankylään johtavilla teillä aamulla vieraiden saapuessa ja tilaisuuden päätyttyä noin klo 15 alkaen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä