Tilaajille

Il­mai­lu­ker­hot tä­hys­tä­vät yh­tei­sel­lä 369 ki­lo­met­rin pi­tui­sel­la rei­til­lä met­sä­pa­lo­ja, Osmo ja Miika saavat len­tä­mi­sen iloa  – "­Ko­neen vessa ei ole käy­tös­sä"

Miika Kellokumpu (vas.) ja Osmo Pohjola harrastavat metsäpalojen lentotähystystä. Tonnin painoinen kone siirtyy hallista ulos kevyesti kahteen pekkaan.
Miika Kellokumpu (vas.) ja Osmo Pohjola harrastavat metsäpalojen lentotähystystä. Tonnin painoinen kone siirtyy hallista ulos kevyesti kahteen pekkaan.
Kuva: Reino Hämeenniemi

Kun aurinkoisella säällä siirtyy puolen kilometrin päähän, näkee noin 50 kilometrin päähän. Siis puoli kilometriä ylöspäin ja 50 kilometriä hieman alaviistoon. Näkyykö savuja?

Osmo Pohjola lentää metsäpalojen tähystyslentoja jo 23:ta kesää.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä