Ase­ma­kir­jas­to avaus siirtyy ensi viik­koon – re­mont­ti sulki Ro­va­nie­men pää­kir­jas­ton, väis­tö­ti­lan avaa­mi­nen vii­väs­tyy

Asemakirjasto aukeaa ensi viikolla Rovaniemen linja-autoaseman kiinteistössä. Siellä pääkirjasto on evakossa ainakin vuoden.
Asemakirjasto aukeaa ensi viikolla Rovaniemen linja-autoaseman kiinteistössä. Siellä pääkirjasto on evakossa ainakin vuoden.
Kuva: Anssi Jokiranta

Rovaniemen pääkirjasto suljettiin kaikilta osin perjantaina 12.4. Väistötilat Linja-autoasemalla oli määrä avata tämän viikon maanantaina 15.4., ja sitten keskiviikkona, mutta avaus siirtyy ensi viikon maanantaihin 22.4. Syynä on tilojen keskeneräisyys. Kirjasto pääsi muuttamaan tiloihin vasta viime perjantaina.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä