Pääkirjoitus: Suomen Pi­sa-tu­lok­set ovat las­ke­neet jo lähes koko 2000-lu­vun ajan – häm­mäs­tyt­tä­vin­tä il­miös­sä on se, ettei kor­jaus­lii­ket­tä ole on­nis­tut­tu te­ke­mään

Katso kuvat: Näin lap­pi­lai­set edus­ti­vat Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Arvio: Ko­ti­opet­ta­jat­ta­ren kuva ar­voi­sis­saan ke­hyk­sis­sä — Siiri Par­ta­nen ja Marko Syysmaa la­taa­vat ener­giaa klas­sik­ko­draa­man jän­nit­tei­seen pariin Ro­va­nie­men Teat­te­rin isolla näyt­tä­möl­lä

Kati Lampun harkitun runsas lavastus ällistyttää katsojan jo ennen esityksen alkua.

Teatteri

Rovaniemen Teatteri: Kotiopettajattaren tarina. Alkuperäisteos Charlotte Brontë; dramatisointi, suomennos ja ohjaus Miisa Lindén (vier.). Ensi-ilta 8.11., seuraava esitys 11.11. kello 13.

Charlotte Brontën Kotiopettajattaren romaani on ollut menestys ilmestymisestään vuonna 1847 lähtien. Tinkimättömän ja lahjakkaan nuoren naisen tarina on ajaton.

Nykyajassa viehätystä vain lisää ajan patina, goottilaisen romaanin kaiut rapistuvine kartanoineen ja viktoriaaninen ajankuva.

Miisa Lindénin ohjaus Rovaniemen Teatterissa ei lähdekään turhia modernisoimaan vaan heittäytyy täysillä epookkiin.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita