Anu Avas­ka­ri sanoo yhä vas­tus­ta­van­sa saa­me­lais­kä­rä­jä­la­kie­si­tys­tä, vaikka äänesti sen puo­les­ta – "Tämä oli minun yri­tyk­se­ni vai­kut­taa lain si­säl­töön"

Kokenut poliitikko sanoo varautuvansa siihen, että eduskunta hyväksyy lain.

Anu Avaskari sanoo edelleen vastustavansa saamelaiskäräjälakiesitystä. Mieli ei siis ole muuttunut, vaikka hän äänestikin saamelaiskäräjien kokouksessa lakimuutoksen puolesta.

Avaskarin mukaan kyse on varautumisesta siihen, että lakimuutos menee eduskunnassa läpi kaikesta vastustuksesta huolimatta. Siksi hän esitti saamelaiskäräjien kokouksessa lakiesitykseen yhtä yksittäistä muutosta, joka sitten hyväksyttiinkin.

– Ajattelen niin, että jos laki menisi eduskunnassa läpi, siinä olisi sitten tämä minulle tärkeä muutos, Avaskari perustelee.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä