Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Miksi edes kam­pan­joi­da, kun edus­kun­ta­paik­ka vaatisi ih­met­tä? Vie­raa­na Eemeli Kajula ja Elina Kuula

Pääkirjoitus: Ää­nes­tä­jien oi­keus­tur­va vaa­ras­sa – saa­me­lais­kä­rä­jä­la­ki tulisi pi­kai­ses­ti uu­dis­taa

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Anu Avaskari
Saamelaiskäräjät hyväksyi kiistellyn saamelaislakiesityksen lähes yksimielisesti – vastaavaa kompromissihalua toivoisi löytyvän eduskunnastakin
Pääkirjoitus

Saa­me­lais­kä­rä­jät hy­väk­syi kiis­tel­lyn saa­me­lais­la­ki­esi­tyk­sen lähes yk­si­mie­li­ses­ti – vas­taa­vaa komp­ro­mis­si­ha­lua toi­voi­si löy­ty­vän edus­kun­nas­ta­kin

02.12.2022 21:57 8
Tilaajille
Anu Avaskari sanoo yhä vastustavansa saamelaiskäräjälakiesitystä, vaikka äänesti sen puolesta – "Tämä oli minun yritykseni vaikuttaa lain sisältöön"

Anu Avas­ka­ri sanoo yhä vas­tus­ta­van­sa saa­me­lais­kä­rä­jä­la­kie­si­tys­tä, vaikka äänesti sen puo­les­ta – "Tämä oli minun yri­tyk­se­ni vai­kut­taa lain si­säl­töön"

01.12.2022 21:40 9
Tilaajille
Uusi kompromissimalli pudottaisi vain yhden edustajan nykyisiltä saamelaiskäräjiltä – hänkin kannatti muutosta: "Ei riitelykään voi jatkua"

Uusi komp­ro­mis­si­mal­li pu­dot­tai­si vain yhden edus­ta­jan ny­kyi­sil­tä saa­me­lais­kä­rä­jil­tä – hänkin kan­nat­ti muu­tos­ta: "Ei rii­te­ly­kään voi jatkua"

30.11.2022 21:38 5
Tilaajille
Käräjien ääniharavat: "Lakiesitys on toteuttamiskelvoton"

Kä­rä­jien ää­ni­ha­ra­vat: "La­kie­si­tys on to­teut­ta­mis­kel­vo­ton"

12.05.2021 09:23 5
Tilaajille
Pääkirjoitus: Saamelaiskäräjien vanhaan malliin tehdyissä valinnoissa ei yllätyksiä
Pääkirjoitus

Pää­kir­joi­tus: Saa­me­lais­kä­rä­jien vanhaan malliin teh­dyis­sä va­lin­nois­sa ei yl­lä­tyk­siä

28.02.2020 13:02
Tilaajille