Väy­lä­vi­ras­to ra­ken­taa Veit­si­luo­toon mil­joo­nil­la eu­roil­la uuden rau­ta­tie­sil­lan, vaikka tehdas sul­je­taan

Rivinsalmen rautatiesilta on ollut lähes käyttämätön jo ennen kuin Stora Enso päätti lopettaa Veitsiluodon tehtaan.

Kemi
Väylävirasto aikoo rakentaa pahasti rapistuneen Rivinsalmen sillan paikalle kokonaan uuden rautatiesillan Veitsiluotoon.
Väylävirasto aikoo rakentaa pahasti rapistuneen Rivinsalmen sillan paikalle kokonaan uuden rautatiesillan Veitsiluotoon.
Kuva: Henripekka Kallio

Kemin Veitsiluotoon aiotaan rakentaa vajaat neljä miljoonaa euroa maksava uusi rautatiesilta, vaikka Stora Enso on sulkemassa paperi- ja sellutehtaansa saaresta.

Väylävirasto on valmistellut jo pitempään Rivinsalmen 68-metrisen rautatiesillan korvaamista uudella, koska se on päässyt erittäin huonoon kuntoon.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä