Van­huk­set odot­ta­vat Ro­va­nie­mel­lä paikkaa pal­ve­lu­ta­los­sa lait­to­man pitkään – kau­pun­gin mukaan suurin syy pal­ve­lu­jen ruuh­kau­tu­mi­seen on hoi­ta­ja­pu­la

Ikääntyneet eivät pääse Rovaniemellä asumispalveluihin lain vaatimassa määräajassa. Selvityksen mukaan kaupunki laskee jonotusajan väärin.

Rovaniemen vanhuspalveluiden jonojen taustalla on hoitajapula erityisesti kotihoidossa.
Rovaniemen vanhuspalveluiden jonojen taustalla on hoitajapula erityisesti kotihoidossa.
Kuva: Miila Kankaanranta

Rovaniemen kaupunki käyttää sosiaalipalveluissaan laskutapaa, jonka vuoksi vanhusten hoivajonot näyttävät lyhyemmiltä kuin ne todellisuudessa ovat.

Rovaniemellä ikääntyneiden asumispalveluiden keskimääräinen odotusaika oli vuoden 2021 toisella puoliskolla 87 vuorokautta. Jonotusaika alittaisi niukasti laissa määritellyn kolmen kuukauden enimmäisajan, jos se olisi laskettu oikein.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä