Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Miksi edes kam­pan­joi­da, kun edus­kun­ta­paik­ka vaatisi ih­met­tä? Vie­raa­na Eemeli Kajula ja Elina Kuula

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Kolumni
Tilaajille

Toi­mit­ta­jal­ta: Lapsen oma äly­pu­he­lin haastaa van­hem­man

Tänä vuonna ensi kertaa käytännössä jokaisella seitsemänvuotiaalla suomalaisella on oma puhelin. Ensipuhelin lapselle hankitaan usein vanhempien aloitteesta, kun lapsi täyttää kuusi tai seitsemän vuotta. Hankinnalla halutaan parantaa turvallisuutta ja helpottaa yhteydenpitoa.

Tämä käy ilmi tietoliikenneyhtiö Dna:n teettämästä koululaistutkimuksesta, johon vastaa vuosittain tuhat 5–16-vuotiaiden lasten vanhempaa. Tutkimuksen mukaan puhelimen hankinta on lisääntynyt erityisesti 5–7-vuotiaille lapsille.

Määrän lisäksi vuodesta 2014 tehty tutkimus selvittää, miten suomalaiset lapset ja nuoret käyttävät puhelinta, sekä mitkä tekijät vaikuttavat sen hankintaan ja käyttöön.

Kouluikää lähestyvien lasten vanhempana olen huomannut suunnan itsekin.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.