Pääkirjoitus: Ay-lii­ke ja hal­li­tus ovat ajau­tu­neet jää­rä­päi­syyt­tään pat­ti­ti­lan­tee­seen, mistä kum­man­kin on vaikea pe­rään­tyä

Lakko: Työ­tais­te­lu kes­keyt­tää ju­na­lii­ken­teen ensi tors­tai­na vuo­ro­kau­den ajaksi

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Ter­vo­las­sa poh­di­taan, ra­ken­tai­si­ko kunta viiden mil­joo­nan euron toi­mi­ti­lat uudelle teh­taal­le

Tervola on aiemmin linjannut, ettei kunta rakenna yrityksille tiloja. Veljekset Vaarallekin ykkösvaihtoehto on rakentaa tilat itse.

Tervola

Tervolan kunnanvaltuusto saa torstaina päätettäväkseen, onko kunta valmis rakentamaan viiden miljoonan euron arvoiset toimitilat Veljekset Vaara -konsernin uudelle tehtaalle.

Vaaran sahan viereen Viian puupuistoon on suunnitteilla painumatonta hirttä, liimattua ulkoverhouslautaa ja liimapuupalkkeja valmistava tuotantolaitos. Veljekset Vaaran suunnitelmien mukaan se työllistäisi suoraan parikymmentä ihmistä ja välillisesti jopa nelinkertaisen määrän puunhankinnassa ja sahauksessa.

Kokonaisinvestointi olisi 16 miljoonaa euroa, josta toimitilojen osuus on viisi miljoonaa. Vaaran Palkki Oy on esittänyt, että kunta rakentaisi toimitilat ja yritys tulisi niihin vuokralle.

"Iso periaatteellinen ratkaisu"

Viiden miljoonan euron investointi on taloudellisesti varsin merkittävä kolmen tuhannen asukkaan Tervolalle.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.