"Tämän kanssa on nyt vain elet­tä­vä" – Maa­han­tu­lo­tar­kas­tuk­set jat­ku­vat Lu­cian­päi­vään saakka, ra­ja-ar­vo pysyy edel­leen 25 tau­ti­ta­pauk­ses­sa

Suomen hallitus päätti jatkaa maahantulorajoituksia liki kuukaudella eteenpäin. Käytännössä tarkastukset ovat 13. joulukuuta saakka.

Tornionlaakson neuvoston toiminnanjohtaja Tuula Ajanki ei yllättynyt tuoreesta päätöksestä.

– Rajayhteisön liikkumisen vapauttaminen helpotti Tornionlaakson kuntien asukkaiden arkea. Se vähensi rajatarkastuksiin kohdistunutta kritiikkiä ja palautti jokilaakson lähemmäs normaalia. Käytännössä nyt ei mikään muuttunut, vaan mennään samoilla ohjeilla eteenpäin, Ajanki tulkitsi torstaista päätöstä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä