Syr­jäy­ty­mis­vaa­ras­sa 350 000 nuorta – entinen No­kia-joh­ta­ja Tero Ojan­pe­rä vaatii ra­di­kaa­le­ja rat­kai­su­ja

Teknologiayrittäjät Inka Mero ja Tero Ojanperä varoittavat: jos nuorten mielenterveysongelmiin ei puututa, Suomella on lähivuosina 100 000 työkyvytöntä. Kaikki tarvittavat työkalut ovat jo olemassa.

Uusia keinoja kokeillaan varoen, ja kokonaisuus pilkotaan erillisiksi kriiseiksi, joita hoidetaan pääasiassa säästötoimilla.

Kahta suomalaista teknologiayrittäjää alkoi talousleikkausten keskellä ihmetyttää, miksi Suomen pitkään tiedettyihin ongelmiin tarjotaan vuodesta toiseen samoja ratkaisuja.

Teknologia-alan kasvuyrittäjät Inka Mero ja Tero Ojanperä päättivät lähestyä asiaa toisin. He kokosivat näkemyksensä kirjaan Radikaalit ratkaisut – seitsemän rohkeaa tekoa Suomelle, jossa Suomea tarkastellaan yhtenä kokonaisuutena.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä