Suo­jel­tu me­ri­kot­ka po­ro­mies­ten lii­pai­si­mel­la – "Va­son­ta-ai­doil­la porojen saa­lis­tuk­seen eri­kois­tu­neet me­ri­kot­kat pitäisi saada pois­taa", sanoo Pa­lis­kun­tain yh­dis­tyk­sen toi­min­nan­joh­ta­ja

Paliskunnat ja saamelaiskäräjät haluaa merikotkatkin korvausjärjestelmään. Maakotkista maksetaan paliskunnille vuosittain miljoona euroa korvauksia.

Merikotka pesii Lapissa suurten järvien rannoilla. Sen ravinto koostuu pääosin kalasta. Merikotka on luonnonsuojelulain perusteella suojeltu.
Merikotka pesii Lapissa suurten järvien rannoilla. Sen ravinto koostuu pääosin kalasta. Merikotka on luonnonsuojelulain perusteella suojeltu.
Kuva: Jussi Leinonen

Paliskuntain yhdistys ja saamelaiskäräjät haluaa, että merikotka otettaisiin maakotkan tapaan reviiriin perustuvan korvausjärjestelmän piiriin. Poroelinkeinon mielestä merikotka saalistaa poroja.

– Merikotkien määrä poronhoitoalueella on lisääntynyt. Kasvava ongelma ovat muuttavat merikotkat.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä